Jak zaprojektować inteligentny dom?

Budowa inteligentnego domu to nie lada wyzwanie, które w przyszłości może jednak przynieść szereg wymiernych korzyści. Dotyczą one zarówno warunków mieszkalnych, jak i kwestii związanych z kosztami eksploatacji budynku. Zanim jednak wybudujemy nowoczesny dom inteligentny potrzebujemy dobrego, to jest rzetelnego i starannie przemyślanego, projektu. Jak się do niego zabrać? Od czego zacząć? Na co zwrócić szczególną uwagę. Poniżej czytelnik znajdzie kilka praktycznych wskazówek.

Wizja i koszty

Zrobić coś dobrze oznacza w pierwszym kroku wiedzieć czego się oczekuje. Tym samym, proces projektowania inteligentnego domu dobrze jest rozpocząć od zadania sobie szeregu istotnych pytań, takich jak na przykład:

  • Co dokładnie chcę zautomatyzować? Może to być system grzewczy, system wentylacji i rekuperacji, oświetlenie czy rozwiązania dotyczące monitorowania bezpieczeństwa budynku,
  • Czy interesuje mnie wprowadzenie dodatkowych udogodnień, takich jak możliwość sterowania wybranymi systemami przez Internet, automatyczne załączanie wybranych urządzeń, na przykład agregatu prądotwórczego, bądź natychmiastowe powiadamianie o ryzyku zalania, pożaru czy obecności innego zagrożenia,
  • Na jakich cechach inteligentnych systemów zależy mi w szczególny sposób? Może to być prostota, intuicyjność, kompleksowość czy swoboda rozbudowy o dodatkowe moduły.
  • Jakie są moje możliwości finansowe?

Niezależnie od tego, czy wstępny szkic projektu sprawia wrażenie prostego czy też skomplikowanego, warto skonsultować go z profesjonalnym projektantem.

Sprawdzone rozwiązania dla inteligentnego budynku, czyli jaki system wybrać?

Inteligentne systemy dostępne na współczesnym rynku można podzielić na cztery grupy. Są wśród nich:

  • Proste systemy bezprzewodowe, które wyróżniają się wyjątkowo łatwą instalacją i nie wymagają kucia w ścianach. Rozwiązania te w całości bazują na łączności bezprzewodowej. Wyróżniają się także korzystną ceną. Najbardziej reprezentacyjnym przykładem prostego systemu bezprzewodowego jest FIBARO, który sprawdzi się przede wszystkim w mieszkaniach.
  • Systemy centralne, które skupiają się wokół jednego, głównego urządzenia. Można je rozbudować o dodatkowe moduły, jednak ich funkcjonalność jest dosyć ograniczona. Do tej grupy zalicza się na przykład system Nexwell czy Control 4. Droższe sprzęty tego rodzaju bardzo dobrze sprawdzają się w roli systemów multimedialnych. Instalacja systemów centralnych nie należy jednak do najprostszych, konieczna jest w tym przypadku pomoc fachowca. Cennik systemów centralnych jest dosyć zróżnicowany: najprostsze rozwiązania zaczynają się od kilku tysięcy złotych, a najbardziej zaawansowane mogą kosztować nawet około 100 tysięcy złotych.
  • Systemy KNX, pozwalające na tworzenie rozbudowanych rozwiązań o dużych możliwościach. Ich zakup wiąże się jednak z wysokim kosztem, a cenę usługi dodatkowo podwyższa proces instalacji, który musi być przeprowadzony przez wykwalifikowaną osobę. Tym samym, ceny systemów tego rodzaju zaczynają się dopiero od około 50 tysięcy złotych.
  • Vision BMS, a w nim oprogramowanie oraz komputer przemysłowy, które stanowią serce urządzenia. Jest to otwarty system, który może komunikować się z innymi systemami, w tym pompą ciepła, klimatyzacją czy rejestratorem video. Podobnie jak dwa poprzednie systemy, Vision BMS również nie należy do najtańszych, a jego instalacja wymaga wsparcia fachowca.

Szeroki wybór zaawansowanych rozwiązań dla inteligentnego domu można znaleźć w sklepie internetowym instalaton.pl.

Dyskretnie czy efektownie?

Ważnym aspektem jest także design urządzeń. Można tu postawić na działanie z rozmachem i dobrać poszczególne elementy w taki sposób, aby uzyskać orginalny, futurystyczny efekt, bądź też wybrać elementy sterujące w taki sposób, by były jak najbardziej dyskretne.

Projekt techniczny i realizacja

Wykonanie projektu technicznego wymaga współpracy z architektem, który pomoże nam nanieść na plan budynku schemat instalacji systemowej i elektrycznej. Na tym etapie decydujemy o konkretnej lokalizacji czujników i elementów sterujących. W kolejnym kroku pozostaje już tylko przystąpić do realizacji. Najlepiej zrobić to przy wsparciu fachowców, którzy pomogą z okablowaniem, a także z instalacją, integracją oraz konfiguracją urządzeń.