Jaki system domu inteligentnego wybrać?

Inteligentny dom to taki, w którym znajdują się nowoczesne, intuicyjne i funkcjonalne urządzenia, które są połączone w jeden zintegrowany system. Zarówno ich ilość, jak i zakres posiadanych funkcji, zależy od preferencji użytkownika. Obecność inteligentnych rozwiązań sprawia, że nie musisz już martwić się czy na pewno wyłączyłeś żelazko, zamknąłeś okna czy zgasiłeś światła. System zrobi to za Ciebie. Jego obecność w domu sprawi także, że Twoje poranki staną się przyjemniejsze. Wyobraź sobie, że budzi Cię Twoja ulubiona stacja radiowa, a rolety same się podnoszą, wpuszczając do wnętrza pierwsze promienie. Możesz wybierać spośród pojedynczych elementów, takich jak czujnik bezprzewodowy, kamera czy sensor lub postawić na gotowy zestaw. Na jaki system najlepiej się zdecydować? O tym poniżej.

Podstawowy podział systemów domu inteligentnego

Zanim przejdziemy do charakterystyki poszczególnych rozwiązań dla domu inteligentnego, dokonać najpierw podstawowego podziału systemów na:

  • przewodowe, w których wykorzystuje się kable internetowe, przełączniki typu switch oraz stacje NAS,
  • bezprzewodowe, oparte na łączności WI-FI lub Bluetooth.

Charakterystyka najpopularniejszych systemów

System inteligentnego domu bazuje przede wszystkim na informacji. Wykorzystuje on do reakcji sensory oraz dane z innych źródeł, takich jak serwer meteorologiczny, wyniki autodiagnostyki czy aktualny harmonogram dnia i przyzwyczajeń użytkowników. Systemy inteligentnego domu można podzielić na kilka grup:

KNX, czyli coś dla wymagających inwestycji

System ten jest standardem międzynarodowej organizacji KONNEX. Zrzesza blisko 300 producentów urządzeń. Jego wciąż rosnąca popularność wynika przede wszystkim z możliwości automatyzacji niemal wszystkich funkcji sterowania. Jest to system zdecentralizowany, który pozwala na skuteczną kontrolę oświetlenia, czy ogrzewania, umożliwia szybkie i sprawne sterowanie klimatyzacją, zapewnia integrację z systemem alarmowym czy pozwala na zdalną wizualizację systemu poprzez dedykowane serwery. Realizacja wszystkich funkcji jest możliwa dzięki urządzeniom, które są dołączone do magistrali komunikacyjnej systemu KNX, stanowiącej swoisty układ nerwowy systemu sterowania. Instalacja KNX dedykowana jest przede wszystkim ekskluzywnym budynkom, w których liczy się komfort i stylowy design. Sprawdzi się więc w rezydencjach, apartamentach, a także w nowoczesnych biurach czy budynkach administracyjnych. Wśród najważniejszych zalet systemu KNX wymienić można:

  • niezawodność i odporność na awarie,
  • jeden przewód kontrolny, który sprawia, że system jest wyjątkowo przejrzysty,
  • wysoka elastyczność, ponieważ system można z łatwością rozbudować o dodatkowe elementy czy dokonać rekonfiguracji, i to bez zmiany okablowania

System LCN w Twoim biurze

Jest to jeden z najstarszych systemów inteligentnego domu, bo istnieje na rynku prawie od 30 lat. LCN to system kablowy o dużej elastyczności, który można z łatwością rozbudować. Charakteryzuje go wyjątkowa bezawaryjność, dlatego wciąż jest bardzo często wybierany przez klientów. Wśród najważniejszych funkcjonalności systemu LCN należy wymienić sterowanie:

  • ogrzewaniem i klimatyzacją,
  • oświetleniem,
  • roletami, żaluzjami, bramami,

Na system LCN składają się moduły logiczne, które pełnią jednocześnie rolę aktorów i sensorów.  To rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w budynkach biurowych.

Fibaro: lider na rynku systemów bezprzewodowych

 System ten można scharakteryzować jako kompleksową platformę, która opiera się na łączności bezprzewodowej i umożliwia sterowanie każdym urządzeniem elektrycznym, a także pozwala skutecznie monitorować pomieszczenie.  Można do niego podpiąć prawie 250 modułów i urządzeń. System Fibaro jest wybierany przez wielu klientów także ze względu na oryginalny design i wysoką estetykę wykonania czujników. Mózgiem tego systemu jest zestaw podstawowy Home Center, do której użytkownik podpina kolejne moduły i urządzenia. Podstawowe wyposażenie można zawrzeć już w kwocie 4-5 tysięcy złotych. System Fibaro pozwala także na komponowanie scen. Przykładowo, po wejściu do domu aktywowane są czujniki, które umożliwiają włączenie ogrzewania, ulubionej muzyki czy ekspresu do kawy. Fibaro to propozycja dedykowana przede wszystkim mieszkaniom o małej i średniej wielkości. Bogaty wybór produktów Fibaro można znaleźć w sklepie internetowym instalaton.pl

Wago, czyli rozwiązanie dla przemysłu

Ten system sprawdzi się przede wszystkim w automatyce przemysłowej i budynkowej, a także w trudnych warunkach środowiskowych. System inteligentnego domu WAGO bazuje na sterowniku PLC. Wysoki stopień rozbudowy oraz niezawodność to jego najważniejsze cechy charakterystyczne.

Vision BMS dla domów pasywnych

Posiada elastyczne oprogramowanie, a także można go w łatwy sposób zintegrować z urządzeniami pochodzącymi od innych producentów. Podczas jego projektowania duży nacisk położono na łatwość obsługi, a także wygodę. Jedną z największych zalet systemu Vision BMS jest interfejs sterowania oraz nowoczesna szata graficzna. Dużym, pozytywnym zaskoczeniem dla użytkownika, jest możliwość wizualizacji domu w perspektywie trójwymiarowej. System Vision BMS posiada spersonalizowane menu, które pozwala na wirtualną wycieczkę po domu. Prezentowany system doskonale sprawdzi się w inwestycjach domów pasywnych i energooszczędnych, ponieważ pozwala zarówno na pomiar energii zużytej, jak i wyprodukowanej.

Wybór należy do Ciebie

Wybór konkretnego systemu domu inteligentnego zależy przede wszystkim od potrzeb, preferencji i możliwości finansowych użytkownika. Wśród najpopularniejszych kryteriów wyboru znajdują się takie parametry jak oszczędność energii, wygoda, korzystny cennik i bezpieczeństwo.