Fibaro Swipe - sterowanie domem za pomocą gestów

Do tej pory inteligentny dom kojarzył się przede wszystkim z systemem przycisków, smartfonów czy pilotów zdalnego sterowania. W ostatnim czasie technologia poszła jednak o krok dalej, umożliwiając sprawowanie kontroli nad budynkiem bez konieczności używania urządzeń fizycznych. Wszystko za sprawą innowacyjnego panelu sterowania Fibaro Swipe, wyposażonego w czułe sensory ruchu, dzięki którym zarządzanie automatyką domu może odbywać się wyłącznie za pomocą gestów. Przykładowo, wystarczy jeden ruch ręką, by włączyć domowe oświetlenie. Na czym dokładnie polega i na jakim mechanizmie bazuje ten sposób sterowania inteligentnym domem?

Charakterystyka i możliwości bezprzewodowego panelu Fibaro Swipe

Fibaro Swipe opiera się na czujnikach ruchu oraz na zaawansowanej analizie pola elektrycznego. Panel jest zdolny do rozpoznawania 6 rodzajów prostych gestów ręką: prawo, lewo, góra, dół, koło zakreślone zarówno zgodnie, jak i przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. W momencie rozpoznania określonego gestu, Fibaro Swipe komunikuje się z centralą systemu. Odbywa się to za pośrednictwem Z-Wave lub Z-Wave+, czyli bezprzewodowych protokołów. Kolejnym krokiem jest uaktywnienie wcześniej zaprogramowanego wzorca zachowań. Potwierdzeniem odbioru sygnału jest tutaj wibracja oraz zapalenie się kontrolki LED.

Warto podkreślić, że Fibaro Swipe wykrywa nie tylko proste ruchy, ale również całe ich kombinacje. Sensor zawarty w panelu posiada zdolność skutecznego odczytywania nawet bardzo rozbudowanych komend, co stwarza użytkownikowi możliwość spersonalizowania systemu i dostosowania go ściśle do własnych potrzeb. Natychmiastowe uruchomienie oświetlenia, zamknięcie rolet o określonej godzinie czy poranna pobudka: wszystko to w zgodzie z indywidualnym planem dnia i na wyciągnięcie ręki.  

Komfort, bezpieczeństwo i estetyka w każdym budynku

Prezentowany system sterowania nowoczesnym domem wykorzystuje symetryczny szyfr blokowy AES-128, który zapewnia pełne bezpieczeństwo. Fibaro Swipe jest zasilany 4 bateriami AA, bądź za pomocą micro USB. Pod względem wizualnym przypomina nieco elektroniczną ramkę do zdjęć. Minimalistyczny design oraz klasyczna, biała lub czarna, obudowa, sprawiają, że panel dobrze komponuje się z otoczeniem. Można go z powodzeniem zamontować na ścianie, a także postawić na stole. Montaż systemu, wraz z jego pełną konfiguracją, nie zajmuje więcej niż jeden dzień.

Gesty, które mają moc: sprawczość w domu i w biurze

Fibaro Swipe to swoisty ekosystem, który jest intuicyjny i nieinwazyjny, a przy tym posiada korzystną cenę. Uniwersalna konstrukcja sprawia, że jego montaż jest możliwy w różnych miejscach. Można tu wymienić:

  • nowe mieszkania deweloperskie,
  • starsze domy i mieszkania zaprojektowane w zgodzie z tradycyjnymi zasadami budownictwa, biura,
  • inne budynki użyteczności publicznej.

Dużą zaletą instalacji panelu Fibaro Swipe jest to, że nie wymaga on dodatkowego okablowania. Wszystko odbywa się bezprzewodowo.  

Szczególne zastosowania nowoczesnego sterowania otoczeniem

Bezdotykowa praca to duże udogodnienie nie tylko w domach i biurach, ale także w tych miejscach, w których szczególny nacisk kładzie się na przestrzeganie zasad higieny. Z tego względu zastosowanie Fibaro Swipe jest szczególnie pożądane w szpitalach, przychodniach i innych placówkach służby zdrowia, a także w restauracjach czy szkołach.

Fibaro Swipe - towarzysz codzienności, który zna wszystkie Twoje potrzeby

Sterowanie otoczeniem, czy to mieszkalnym czy publicznym, za pomocą gestów to ważny krok w stronę stworzenia “inteligentnego przyjaciela” człowieka, który potrafi samodzielnie przewidywać jego potrzeby i zachowania. Włączenie radia, podniesienie rolet, nastawienie wody na poranną kawę: Fibaro Swipe sprawia, że codzienne czynności przebiegają sprawnie i komfortowo, dzięki czemu każdy dzień staje się przyjemniejszy i bardziej efektywny.